Ile osób jest uzależnionych od alkoholu? – dane z Polski i ze świata

Uzależnienie od alkoholu to jedno z najpoważniejszych uzależnień, które dotyka wielu ludzi w Polsce i na świecie. Cierpią oni i ich rodziny – nie wszyscy ubiegają się o pomoc. Choć skala tego zjawiska (udokumentowana) jest ogromna, o wielu przypadkach szersze grono nadal nie wie, ponieważ ofiary i sami alkoholicy cierpią w milczeniu. Szacuje się, że w Polsce problem nadużywania alkoholu i uzależnienia od jego dużych ilości dotyczy już pół miliona osób! Jak sytuacja wygląda na świecie?

Alkoholizm – utrata kontroli nad piciem

Alkoholizm to zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Uzależnienie to rozwija się poprzez systematyczne picie, przy czym stopniowo trzeba przyjmować coraz więcej trunku, by uzyskać podobny efekt jak na początku. W końcu organizm się uzależnia – to znaczy, że picie staje się przymusem i to zarówno psychicznym, jak i fizycznym.

Wśród objawów uzależnienia warto wymienić choćby głód alkoholowy, drżenie mięśni, nadciśnienie tętnicze, tachykardię, lęk i kłopoty ze snem, gdy alkohol zostanie odstawiony choć na chwilę (objawy abstynencyjne), zaniedbywanie innych zainteresowań oraz rodziny, a nawet agresję. Jeśli zaś chodzi o konsekwencje, alkoholizm może prowadzić do marskości wątroby, zapalenia żołądka, wyniszczenia organizmu, zaburzeń psychicznych, a nawet – w skrajnych wypadkach przedawkowania – do śmierci.

Alkoholizm – dane statystyczne

Według najnowszych badań, w Polsce aż 3 miliony Polaków ma problemy z alkoholem. Z tego aż pół miliona pije w sposób nałogowy, przyjmując alkohol w dużych ilościach. Kiedy spojrzy się na mapę światowego spożycia alkoholu, Polska zajmuje na niej niestety wysoką pozycję. Trudno się wiec dziwić, że 2017 rok ogłoszono w Polsce rokiem troski o trzeźwość narodu.

A jak to wygląda na świecie? Najwięcej alkoholu przypada na jednego mieszkańca w Mołdawii – to przeszło 17 litrów czystego alkoholu na jednego mieszkańca rocznie. W rankingu tego zestawienia Polska zajęła 21 pozycję – ale na aż 191 państw! Szacuje się, że na świecie jest aż 140 milionów alkoholików. Jak więc widać, jest to problem całej ludzkości – któremu w dodatku na razie nie umiemy się solidnie przeciwstawić! Według statystyk ESPAD, wśród alkoholików są głownie mężczyźni – nie oznacza to jednak, że kobiety nie cierpią. W końcu problem alkoholu dotyka nie tylko samego alkoholika, ale całej jego rodziny, a zatem tak samo małżonek, jak i nawet dzieci.