Czy to prawda, że zaniedbujemy higienę jamy ustnej?

Wszyscy wiemy, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Niestety w większości nie dbamy należycie o nasze zęby. Zazwyczaj myjemy je zbyt szybko, niedokładnie, a ponadto unikamy kontrolnych wizyt w gabinetach dentystycznych – a to może mieć przykre konsekwencje!

Zdrowe zęby są bardzo ważne

Powszechnie wiadomo, jak ważne jest zdrowie zębów, jednak niewiele osób przestrzega w odpowiedni sposób higieny jamy ustnej. Mycie zębów powinno trwać przynajmniej 2-3 minuty i odbywać się po każdym posiłku, jednak zwykle poświęcamy mu ok. kilkanaście sekund. To stanowczo za mało! Dzięki takiemu podejściu sami pozwalamy na to, aby w jamie ustnej pojawiła się próchnica lub inne, niezbyt przyjemne choroby.

Mało osób stosuje też odpowiednie techniki czyszczenia zębów, a spora część unika nitkowania. Jest ono również konieczne dlatego, że dzięki niemu możemy pozbyć się resztek pokarmów, zalegających między zębami. Niektórzy korzystają również z płukania specjalnymi płynami jamy ustnej, ale jest to niewielki odsetek społeczeństwa.

Polacy nie mają niestety dobrej opinii jeśli chodzi o pielęgnację zębów. Szacuje się, że tylko 28% naszych rodaków posiada komplet zębów, a aż 37% używa protez. Niestety, ale wynika to nie tylko ze spożywania nieodpowiednich posiłków (często zbyt słodkich), ale również z zaniedbywania wizyt w gabinecie dentystycznym.

Wizyta u dentysty

Wizytę u dentysty z reguły traktuje się jako zło konieczne. Odbywamy je zbyt rzadko i udajemy się do stomatologa dopiero wówczas, gdy odczuwamy dotkliwy ból. Warto pamiętać, że powinniśmy gościć w takim gabinecie przynajmniej raz w roku. Tymczasem prawie połowa Polaków (dokładnie 44%) robi to jeszcze rzadziej. A przecież pomogłoby to w uniknięciu próchnicy oraz wielu innych chorób.

W przypadku braku kontroli naszego uzębienia, w konsekwencji grozi nam stosowanie sztucznej protezy. Warto zwrócić uwagę na to, że w całej Unii Europejskiej to właśnie Polacy przodują w ich stosowaniu. Ale bynajmniej nie jest to powód do dumy – raczej do zmartwienia, że aż tak dużo ludzi zaniedbuje higienę jamy ustnej.

Naturalnie, jeśli ktoś z nas nie chce, albo w jakiś sposób nie jest w stanie się przyzwyczaić do sztucznej szczęki, można spróbować wstawić tzw. implanty zębów. Sprawdzają się one dość dobrze, jednak trzeba zdać sobie sprawę, że koszt pojedynczego implantu to wydatek rzędu ponad 1500 złotych. Zatem nie każdego stać na takie rozwiązanie.

Gabinety powszechnie dostępne

Aby umówić się na wizytę u dentysty nie trzeba czekać miesiącami. Na szczęście takie usługi są dostępne od ręki. Warto zwrócić uwagę na dobre gabinety, gdzie będziemy mieć pewność, że badanie i ewentualne leczenie zostanie przeprowadzone sprawnie. Takim jest choćby Trident Łódź, polecany przez wszystkich, którzy już korzystali z jego usług.

Chirurgia stomatologiczna w Łodzi? Tridnet to gabinet, któremu możesz zaufać.