Nietrzeźwych kierowców ubywa, jednak statystyki nadal są niekorzystne

Pomimo pewnej poprawy sytuacji, jazda po polskich drogach nadal przypomina hazard – można wykazywać wyjątkową ostrożność i poszanowanie dla obowiązujących przepisów, jednak nie gwarantuje to szczęśliwego dotarcia do celu. Pomimo świadomości powodowanego zagrożenia, liczba nietrzeźwych kierowców nadal utrzymuje się na zastraszająco wysokim poziomie.

Warto zaznaczyć, że w roku 2015 sytuacja na drogach przedstawiała się lepiej niż w latach poprzednich, jednak biorąc pod uwagę ogrom zjawiska nietrzeźwości za kierownicą, jest to raczej marne pocieszenie.

W roku 2015 sytuacja uległa poprawie

Jak wynika z danych udostępnionych przez policję, w 2015 roku zatrzymano 120996 osób, które zdecydowały się na jazdę w stanie po spożyciu alkoholu. Wynik ten prezentuje się korzystniej niż w roku 2014, w którym zatrzymano 141203 kierowców na podwójnym gazie (różnica na poziomie 12207 osób). Jest lepiej, jednak nie zmienia to faktu, że w tej kwestii wciąż jeszcze utrzymujemy się niechlubnym ogonie państw europejskich.

Liczba osób, u których badanie na obecność alkoholu wykazało wynik w przedziale 0,2-0,5 promila, sięgnęła pułapu 30077 (w roku poprzedzającym zatrzymano 34630 kierowców). Jeżeli chodzi o kierowców w stanie upojenia, u których badanie ujawniło wynik na poziomie przekraczającym 0,5 promila, to policyjne statystyki wspominają o 98919 osobach (w roku 2014 liczba ta sięgnęła 106573).

Najwięcej pijanych osób zatrzymano w województwie śląskim

W udostępnionych statystykach to właśnie województwo śląskie zajęło niechlubne pierwsze miejsce. Tuż za Śląskiem uplasowały się województwa wielkopolskie i małopolskie. Suma osób na tych obszarach, które w stanie nietrzeźwym usiadły za kierownicę, przekroczyła liczbę 10000. Najkorzystniejsze statystyki (o ile w tej sytuacji wypada użyć takiego określenia) przypadły w udziale województwu podlaskiemu, świętokrzyskiemu, warmińsko-mazurskiemu i lubuskiemu.

Zginęły setki osób

Nietrzeźwi kierowcy spowodowali 2211 wypadków, co stanowi 6,7 procent wszystkich zdarzeń drogowych z taką klasyfikacją. W ich wyniku śmierć poniosło 318 osób. 2553 poszkodowanych odniosło obrażenia ciała. Wśród najczęstszych przyczyn zdarzeń policja wymienia nadmierną prędkość, niezachowanie zasady pierwszeństwa przejazdu oraz najechanie na tył pojazdu poprzedzającego.

Sprawcami 23 wypadków byli kierujący w przedziale wiekowym od 15 do 17 lat, 365 zdarzeń spowodowali kierowcy w przedziale od 18 do 24 lat, natomiast kierujący w wieku 25-39 lat byli sprawcami 663 wypadków. W przedziale wiekowym 45-59 lat odnotowano 419 zdarzeń drogowych z klasyfikacją jako wypadek.

Lato zachęca do jazdy na podwójnym gazie

Sezon letni to czas wyjazdów urlopowych i spotkań towarzyskich, nic więc dziwnego, że do największej liczby wypadków doszło właśnie miesiącach letnich. Do tego należy doliczyć korzystne warunki atmosferyczne i dobrą przyczepność kół do nawierzchni, co zachęca do mocniejszego wciskania gazu. 10,5 procent wszystkich wypadków odnotowano w lipcu, identyczna wartość została zarejestrowana w sierpniu.