Kofeina a uzależnienie – co na to naukowcy?

Kofeina należy do grupy najczęściej stosowanych używek. Choć o uzależniającym działaniu tej substancji mówi się już nie od dziś, to w powszechnej opinii uważa się, że nałóg kofeinowy ma postać nie fizyczną a psychiczną, czyli pozostającą stanem emocjonalnym. A jak ta kwestia wygląda z perspektywy badań naukowych?

Słowo „uzależnienie” wywołuje niezwykle silne emocje i skojarzenia, które z całą pewnością nie mogą być określone jako pozytywne. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że nie taki diabeł straszny jak go malują, a przynajmniej w przypadku substancji, o której mowa. Ograniczone dawki kofeiny nie skutkują uzależnieniem, za to wywierają bardzo pozytywny wpływ na organizm.

Kofeina ka bardzo pozytywne działanie, jednak nie ma róży bez kolców]

Należy przyjąć, że normalna dawka kofeiny dla osoby dorosłej to 200 g na dobę, co jest równe mniej więcej dwóm filiżankom kawy. Taka ilość dostarczana w formie naparu pobudzi organizm, zniweluje uczucie senności, zwiększy koncentrację, pobudzi pracę układu krążenia, przyspieszy proces przemiany materii i wpłynie na poprawę libido. Należy także wspomnieć, że kawa jest bogatym źródłem antyoksydantów niwelujących bardzo szkodliwe działanie wolnych rodników.

Nie można jednak stwierdzić, że taka forma używki niesie z sobą same zalety. Badania naukowe dowiodły, że kofeina przyczynia się do zwężenia naczyń krwionośnych, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobą nadciśnieniową. W niektórych przypadkach substancja ta wywołuje bardzo silne uczucie rozdrażnienia, połączone z apatią i problemami z koncentracją. Spożycie nadmiernej dawki może wywołać silne uczucie lęku, któremu często towarzyszą zaburzenia pracy serca. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do wystąpienia bardzo poważnych problemów kardiologicznych. Jednym z działań niepożądanych może być też uzależnienie.

Czy kofeina może uzależniać?]

Badania naukowe zdołały potwierdzić, że uzależnienie od kofeiny nie ma wyłącznie postaci nałogu psychicznego, czyli tkwiącego w świadomości. Dla niektórych receptorów układu neurologicznego (w tym dla receptorów dopaminowych), kofeina wykazuje działanie stymulujące. Codzienne spożywanie nadmiernych dawek doprowadza do stanu rozleniwienia, w którym organizm „polega” na zewnętrznym źródle energii. Uzależnienie najczęściej przejawia się w formie stanu permanentnego uczucia zmęczenia. Naukowcy nie potrafią jednak określić wartości dla nadmiernej dawki, gdyż ta wynika z indywidualnych uwarunkowań organizmu każdego człowieka.