Dieta przy nietolerancji laktozy

Masz wzdęcia, nękają Cię biegunki, czujesz charakterystyczne „przelewanie” w jamie brzusznej, a po mleku czy przetworach mlecznych zwykle jest Ci niedobrze? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na nietolerancję laktozy – i w ich przypadku teoria, że picie mleka jest zdrowe zupełnie się nie sprawdza. Jak rozpoznać nietolerancję laktozy i co dalej robić, jeśli ją zdiagnozujemy? Jak wygląda dieta przy nietolerancji laktozy lub alergii na mleko?

Pij mleko, a będziesz chory

Mylnie uważa się, że mleko jest człowiekowi potrzebne przez całe życie – co prawda zawiera wapń i dzięki temu chroni kości oraz zęby przed osłabieniem, ale nie w takim stopniu, jak wiele osób sądzi. Dzieci potrzebują mleka, jednak dorośli nie tylko piją go zwykle mniej, ale również czują się po nim gorzej – szacuje się bowiem, że około 30% dorosłych osób cierpi właśnie na nietolerancję laktozy. Spośród całej światowej populacji najwięcej problemów z mlekiem i jego przetworami mają Latynosi i Azjaci. Ale Europejczycy również miewają problemy ze zdrowiem spowodowane właśnie piciem mleka. Można cierpieć na nietolerancję laktozy – przez niedobór odpowiedniego enzymu laktazy, który powinien być produkowany w jelicie. Z wiekiem jego produkcja spada, a czasem zupełnie zanika. Niektórzy cierpią również z powodu alergii na białka zawarte w mleku!

Jak rozpoznać, że coś jest nie tak? Jeśli nękają Cię biegunki, masz wzdęcia, bóle brzucha, czasem nawet wymiotujesz lub jest Ci niedobrze (choć to się dzieje jedynie u niektórych osób), czasem dopada Cię kolka i Twój układ trawienny produkuje zwiększoną ilość gazów (na skutek gromadzenia się bakterii w jelicie grubym), najprawdopodobniej cierpisz na nietolerancję laktozy. Ale gdy już to wiesz, to co dalej?

Nietolerancja laktozy – leczenie

Nietolerancja laktozy może wynikać z różnych przyczyn – może być to wada wrodzona, albo alergia, a nawet celiakia, która doprowadziła do uszkodzenia jelita, produkującego laktazę, trawiącą laktozę. Powodów może być wiele, jednak jeśli już mamy pewne wątpliwości, należy udać się do lekarza, który zleci wykonanie badań, potwierdzających nasze przypuszczenia. Może to być na przykład wodorowy test oddechowy, albo badanie pH stolca. Jeśli okaże się, że mamy nietolerancję laktozy, jednak związaną z inną chorobą, jej wyleczenie może prowadzić również do zlikwidowania problemu z piciem mleka. Ale jeśli to wada wrodzona, konieczne jest zupełne i dożywotnie wyeliminowanie produktów mlecznych z diety. Skuteczny dietetyk opracuje specjalną dietę dla chorych – specjalizuje się bowiem we wszelkich nietolerancjach i alergiach.

Czasem pomaga zażywanie tabletek zawierających laktazę – ale jedynie u niektórych osób. Dieta eliminacyjna jest zawsze najlepsza w tym przypadku, jednak jeśli nie chcemy cierpieć z powodu zbyt małej ilości wapnia, musimy zamiast mleka zjadać na przykład rośliny strączkowe, które uzupełnią braki. Dlatego tak ważna jest wizyta u profesjonalnego dietetyka, który ułoży całe menu. Poradnia dietetyczna pomoże wszystkim chorym – z nietolerancją laktozy można bowiem żyć. Trzeba tylko wiedzieć jak!