Twarda woda zdrowia nie doda

Wiele osób ma w domu twardą wodę – narzekamy na nią i mnóstwo spraw komentujemy zdaniem „to przez twardą wodę”, choć mało osób tak naprawdę wie, o co dokładnie chodzi. Na co wpływa twardość wody i w jaki sposób można ją zmiękczać? Co w ogóle oznacza ten termin?

Twarda woda – czyli jaka?

Laik słyszał termin „twarda woda”, jednak nic mu on nie mówi – w końcu woda kojarzy się zawsze z czymś płynnym i miękkim, zatem jak to możliwe by była twarda? Otóż, w określeniu tym chodzi o pewną cechę wody, która wynika ze stężenia w niej kationów wapnia i magnezu, jak również żelaza oraz manganu. Innymi słowy, w wodzie twardej ilość wapnia, magnezu, manganu i żelaza jest zbyt duża. Twardość ta może być przemijająca (węglanowa) lub trwała (niewęglanowa). W tym pierwszym przypadku wynika z obecności wodorowęglanów, zaś w drugim z soli innych kwasów, jak chlorki czy azotany.

Jak można się łatwo domyślić, woda wodzie nierówna – istnieją zatem różne stopnie jej twardości, wyrażane w trzech różnych skalach, czyli niemieckiej, francuskiej oraz milivalach na litr. Woda twarda nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie – podobnie zresztą jak na przeróżne czynności gospodarcze. O co dokładnie chodzi?

Wpływ twardej wody

Twarda woda oddziałuje zarówno na ludzki organizm, jak i na wszelkie powierzchnie, z którymi się styka. Wpływa bowiem na napięcie powierzchniowe tej cieczy, powstające na jej styku z inną cieczą, ciałem stałym lub gazem. Mówiąc bardzo ogólnie, w tym przypadku napięcie powierzchniowe jest większe – a im jest większe, tym woda trudniej zwilża wszelkie powierzchnie. Dla człowieka oznacza to, że na przykład czyszczenie powierzchni twardą wodą jest trudniejsze – trzeba używać więcej mydła lub innych środków czyszczących, a przede wszystkim włożyć w cały proces więcej wysiłku. Zmiękczacz wody Slaur-Polska przyda się zatem w każdym gospodarstwie domowym, ułatwiając między innymi pranie, czyszczenie powierzchni, czy też zapobiegając osadzaniu kamienia na wannach i umywalkach.

Twardość wody ma często znaczenie w przeróżnych procesach technologicznych, więc takie urządzenie jest nieodłącznym elementem wielu przedsiębiorstw produkcyjnych. Dla zdrowia ludzkiego również ma niebagatelne znaczenie – udowodniono, że twarda woda powoduje podrażnienia skóry, nie mówiąc już o zmianie smaku napojów czy potraw. Przeróżne zmiękczacze można znaleźć na stronie firmy zajmującej się sprzedażą filtrów wodnych – Slaur-Polska. Odżelaziacz, pompy, jonizatory czy lampy UV – w sklepie znajdziesz wszystko, co pozwoli Ci się cieszyć lepszą wodą!