Palenie papierosów a stres

Chyba większość z nas zdaje sobie sprawę z tego jak wielkim problemem w naszym kraju jest nadmierne palenie papierosów. Wiele badań prowadzonych przez lata pokazywało nam, że palenie tytoniu łączy się jednocześnie ze stresem. Czy rzeczywiście tak jest?

Może sytuacja nieco się obecnie zmienia? Przede wszystkim badania mówią o tym, że nadal mamy około 50 tysięcy osób, które umierają w naszym kraju z powodu palenia papierosów. Jak się okazuje połowa tych osób umiera na nowotwory złośliwe. Przez wiele osób nazywa się również palenie papierosów jako największy problem medyczny w kraju. Oczywiście jest to zauważalny problem, ale jeśli zainteresujemy się badaniami statystycznymi będziemy mogli zobaczyć, że sytuacja wygląda obiecująca. Wyniki bowiem w porównaniu z latami 70, 80 –tymi są zdecydowanie lepsze. Zauważyć bowiem można, że w tamtych latach według badań statystycznych należeliśmy do największych konsumentów tytoniu. Teraz jednak sytuacja wygląda już nieco inaczej i jest wiele innych krajów, które mają  z tym zdecydowanie większy problem.

Z jednej strony można mówić o tym, że odsetek palących spada. To jednak nie jest znak, że u nas palenie papierosów nie będzie już problemem. Wręcz przeciwnie. Nadal należy powiedzieć sobie, że problem  jest istotny, a znakiem tego może być fakt, że na choroby, które wynikają z palenia tytoniu umiera obecnie 14 razy więcej osób niż ginie w wypadkach drogowych. To wyraźny znak, że ten problem jest nadal bardzo poważny. Często bowiem słyszymy o tym jak wiele osób ginie na drogach, a jednak od papierosów ginie kilkanaście razy więcej ludzi. Aż 9 na 10 zgonów na raka płuc wynika  z palenia papierosów. Jeśli chodzi o mężczyzn w wieku między 45 a 65 lat to aż 4 na 10 zgonów wynika z papierosów.

Często można słyszeć o tym, że palenie wynika ze stresu, chcemy go likwidować. Badacze jednak nie do końca się z tym zgadzają. Uważają, że nie ma jednoznacznych wyników badań, które mogą nam taki stan rzeczy potwierdzać. Nie zmienia to jednak faktu, że palenie papierosów może się łączyć ze stresem, ale nie można badaniami potwierdzić, że to palenie tytoniu będzie powodowało iż ten stres będzie na niższym poziomie. takie stwierdzenia nie mają żadnego racjonalnego potwierdzenia i wytłumaczenia.

Wracając do badań statystycznych można zauważyć, że w ciągu ostatnich 12 lat można zauważyć tendencje związane z tym, że naszych rodaków palących papierosy mamy coraz mniej. Jeszcze w 2003 roku było to około 33 procent. Natomiast w roku 2015 okazuje się, że ten poziom spadł do około 25%. Jest więc wyraźna poprawa. Razem z odsetkiem osób palących spada również poziom stresu życiowego. Okazuje się, że jeszcze nie tak dawno sięgał on prawie 8,5, a teraz spada w okolice 6. Wynik jest więc tutaj zastanawiający, gdy chodzi o połączenie stresu i procentu osób palących. Spada również ilość papierosów jakie spala statystyczny Polak każdego dnia. Nie tak dawno było to około 16,5 papierosa, a rok temu było to już niecałe 15. Warto oczekiwać, że te statystyki dalej będą się poprawiać i będzie można oczekiwać, że mniej osób będzie palić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *