Za ile palimy?

Jeśli chodzi o palenie papierosów jest to nadal poważny problem dla naszego kraju. Musimy zauważyć, że nadal wielu naszych rodaków pali papierosy, a co z tym się wiąże to fakt, że przepalamy naprawdę bardzo wiele pieniędzy i to chyba poważny problem dla naszych rodaków. Jeśli spojrzymy na badania możemy się dowiedzieć, że przeciętnie Polak na papierosy wydaje około 4,5 tysiąca złotych rocznie.

To około 3 raty kredytu hipotecznego. Jeśli weźmiemy pod uwagę pracę przez 40 lat i odkładanie środków na dodatek do emerytury można byłoby uzyskać nawet około 350 tysięcy złotych, które potem moglibyśmy spożytkować. Jak się jednak okazuje nadal Polacy nie widzą większego sensu w odkładaniu pieniędzy i wiele osób tego unika. Nawet 85% naszych rodaków deklaruje, że nie odkłada pieniędzy na życie na emeryturze. Co ciekawe, przy tym aż 30% badanych wie, że świadczenie Państwowe będzie zdecydowanie niższe niż to co mogą zarobić. Natomiast około 10 osób uważa, że w ogóle Państwa nie będzie stać na wypłacanie emerytur. Mimo tego nadal podejście do oszczędzania wśród naszych rodaków jest dalekie od ideału.

Wracając do papierosów mamy wyniki badań, które podają iż około 30% Polaków pali papierosy. Jest to więc prawie 12 milionów osób. Spożycie papierosów na jednego mieszkańca to obecnie blisko 1730 sztuk. Będzie to mniej więcej około 86 paczek na każdego. Skoro papierosy palone są przez około 30% naszych rodaków to będzie to przelicznik, który da nam zatrważający wynik 285 paczek na każdego kto sięga po papierosy. Oczywiście są one w różnych cenach, droższe i tańsze. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę średnie ceny będzie można osiągnąć rocznie wydatek na poziomie powyżej 4 tysięcy złotych. Tym samym taki nałogowy palacz miałby szansę na emeryturze na kolejne 1500 złotych więcej, gdyby zdecydował się na odkładanie tych pieniędzy. A gdyby udało się ten kapitał jeszcze dobrze ulokować to byłaby szansa, że te dodatkowe środki mogłyby sięgnąć nawet 2000 tysięcy złotych. Jednocześnie osoba paląca może powiedzieć, że w jej przypadku nie ma to większego sensu, ponieważ i tak statystycznie taka osoba ma małe szansę, by w ogóle dotrwać do emerytury.

Przedstawianie wyniki są oczywiście wyłącznie badaniem statystycznym, które w jakieś mierze uogólnia ten temat. Nie zmienia to jednak faktu, że takie wyniki powinny nas zainteresować, ponieważ pokazują poziom problemu palenia tytoniu w naszym kraju. Nadal jest to kłopotliwa sytuacja dla naszych rodaków i wiele osób zupełnie sobie z tym nie radzi. Pieniądze to jedno, a drugiej to oczywiście śmiertelność u osób palących. Jest około 15 razy więcej umierających każdego roku z powodu papierosów niż też umierających z powodu wypadków na drogach. A często jednak tymi wypadkami jesteśmy mocno straszeni. Szansa na lepsze zdrowie, więcej pieniędzy i lepsze samopoczucie to przede wszystkim odrzucenie tytoniu i innych używek, które nie prowadza nas do niczego dobrego. Odrzućmy je i będziemy mogli korzystać z wielu różnych aspektów naszego życia bez używek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *