Cechy przypisywane sąsiadom cz.2

Kontynuując nasze oceny dla sąsiadów postaramy się powiedzieć o kolejnych krajach ocenianych przez naszych rodaków. I tak przechodząc do Rosjan możemy powiedzieć, że najczęściej pojawiające się tutaj określenie to odniesienie się do tego, że Rosjanie lubią sobie wypić. Taką ocenę stawia wielu naszych rodaków. Oprócz tego często pojawia się ocena Rosjan jako Złych, Nacjonalistycznych, zaborczych, stanowczych, niesympatycznych.

Bardzo często pojawiają się również wszelkie negatywne określenia odnoszące się do historii. To wynik często się pojawiający. Jeśli Wiec chodzi o oceny dla Rosjan zdecydowana większość powtarzających się określeń jest negatywna. Jeśli chodzi o określenia rzadko się pojawiające to godny zaufania, solidny, leniwy, bogaty, otwarty, waleczny, gościnny. Widać więc, żę brakuje nam pozytywnych skojarzeń z Rosjanami.

Wracając na południe będzie można powiedzieć o Słowakach, co również będzie ciekawe i może nieco zaskakujące. Nie oceniamy ich tak stanowczo i wiele określeń ma podobne wyniki. Jeśli jednak przyjrzymy się temu bliżej to dostajemy ocenę Słowaków jako tych z poczuciem humoru, dobrych ludzi, sympatycznych. To te trzy cechy, które pojawiają się najczęściej. Dość często pojawiają się również określenia, że są oni podobni do nas. Oprócz tego mamy jeszcze liczne pozytywne skojarzenia. Najrzadziej słyszmy o tym, że są oni niesympatyczni, nieuczciwi, fałszywi, stanowczy, gościnni. Jeśli więc chodzi o Słowaków większość ocen będzie pozytywnych.

Kolejny naród, o którym można powiedzieć to między innymi Ukraińcy. W tym przypadku większość określeń i wynik będzie tutaj podobny. Co ciekawe mamy jedno konkretne określenie, które wybija się ponad inne wyniki. I będzie to ocena Ukraińców jako Złych. To właśnie podstawa, która pojawia się w większości ocen. Poza tym można słyszeć określenia takie jak biedny, nieuczciwy, fałszywy, zniewolony, niesympatyczny. Częste są także różnorakie oceny negatywne odnoszące się do polityki historycznej. Najrzadziej pojawiające się oceny to mało zaradny, emocjonalny, zarozumiały, niezorganizowany, oszust i cwaniak.

Na koniec powiemy o ostatnich dwóch krajach, które nam zostały. Chodzi o Białoruś oraz Litwę. To dwa kraje, co do których mamy najmniej ocen ze strony naszych rodaków. Jeśli chodzi o Litwinów można powiedzieć o tym, że często pojawiające się określenie to Zły sąsiad. Inne oceny są raczej już powtarzające się i nie ma tutaj niczego co mogłoby się wyróżniać. Wśród tych rzadkich ocen pojawia się określenie stanowczy, patriota, mało emocjonalny czy gościnny.

Natomiast w przypadku Białorusinów już te oceny są sobie najbliższe i nic nie będzie tutaj wyróżnionego. Niewielką przewagę nad innymi ocenami ma między innymi określenie Normalny. Dobry Człowiek, Pracowity, Podobny do Nas. Jeśli chodzi o te oceny, które pojawiają się najrzadziej to możemy tutaj powiedzieć między innymi o tym, że są oni złymi sąsiadami, oszustami, cwaniakami, stanowczy.

Statystycznie wiec widać doskonale, że oceny naszych rodaków na temat sąsiadów są różne, ale tak naprawdę w tych ocenach jakie się pojawiają nie ma nic zaskakującego. Zdecydowana większość opinii może się potwierdzić, jeśli weźmie się pod uwagę stereotypy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *