Sondaże partyjne – ostatnie notowania

Jeśli chodzi o sondaże preferencji politycznych to kieruje nimi wiele różnorakich czynników i nie można tutaj mówić o jednym elemencie decydującym, tak naprawdę jest bardzo wiele różnorakich elementów, na które będzie trzeba zwracać uwagę. Jednak odnosząc się do ostatnich wyników jakie mamy to trzeba zauważyć, że nadal mamy efekt poprzednich wyborów i nadal można mówić o tym, że z siłą trzyma się partia rządząca.

Oczywiście były różne wyniki w ostatnim czasie i były wahania w notowaniach, ale nie zmienia to faktu, że nadal jednak mniej lub więcej z przewagą przed innymi jest PiS. Wynik jest oczywiście bardzo charakterystyczny dla czasów tuż po wyborach. Zamieszanie z TK przyniosło w jakieś mierze na początku spadek wyników, ale potem już wszystko się ustabilizowało. Oczywiście rosnący wynik i stałe notowania na poziomie około 40% to przede wszystkim efekt tych obietnic jakie udało się zrealizować. Siłą jest oczywiście 500 plus i pieniądze dla wielu rodzin. I to oczywiście od razu podniosło wyniki w sondażach. Do tego oczywiście darmowe leki od początku września, pracę nad wiekiem emerytalnym. Na wyniki partii rządzącej jak się wydaje ma wpływ między innymi to, że realizowane są obietnice dla ludzi, a więc te kwestie, które najbardziej będą interesować poszczególne osoby. To kluczowa sprawa, na którą trzeba zwracać uwagę.

Natomiast z tyłu za rządzącymi nie ma pogoni, ponieważ tak naprawdę nie ma pomysłu na tą pogoń. Oczywiście to wielki plus dla rządzących, że konkurencja tak naprawdę praktycznie nie istnieje i nie można jej zauważyć. To co robi opozycja to przede wszystkim awantury i tak naprawdę z tego powodu praktycznie nie mają oni szans na to, by zaistnieć, nie mają szans, by gonić wyniki. Dlatego te utrzymujące się wyniki sondaży jak dla nas to również wyniki braku aktywności ze strony opozycji i braku pomysłu na działanie, które przekona wyborców. Polityczne awantury dotyczące TK nie mają żadnej racji bytu, ponieważ nie będą w stanie zainteresować przeciętnego Polaka. Dlatego ostatnie wyniki sondażów to stale kilkanaście procent dla Nowoczesnej i PO oraz balansowanie na granicy 10 procent przez Kukiza. Natomiast PSL jak zwykle w sondażach niżej niż wynik i obecnie praktycznie zawsze poniżej progu. Wygląda na to, że te partie, które są poza parlamentem również nie mają siły by się odbudować, brak włodarzom partyjnym pomysłu na skuteczną walkę i dlatego sondaże ostatnimi czasy są monotonne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *