Rankingi zaufania – o co tak naprawdę chodzi

Praktycznie w każdym miesiącu możemy słyszeć o różnorakich rankingach zaufania, które odnoszą się do polityków. Niewiele osób jednak tak naprawdę zdaje sobie sprawę z ich specyfiki. Coraz częściej słyszymy o tym, że największym zaufaniem cieszy się prezydent Duda, którego ranking to około 50% zaufania społecznego, do tego jednak ponad 30% osób, które mu nie ufają.

Nie jest więc tak, że w ręku ma on już element pozwalający wygrać kolejne wybory. Natomiast, gdy chodzi o drugą stronę medalu między innymi najmniejsze zaufanie do polityków a więc standardowo Jarosław Kaczyński i Antonii Macierewicz. Wyniki w okolicach 50%. To jednak również nie daje nam od razu nadziei, że PiS przegra kolejne wybory. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, ponieważ te 50% negatywnych ocen to jedna strona medalu, a druga to tak naprawdę około 30% pozytywnych ocen dla tych postaci i to ma oczywiście największe znaczenie. Przede wszystkim chodzi o fakt, że te postacie jeśli chodzi o pozytywne oceny mają już wykrystalizowane osoby, które są naprawdę mocno za tymi postaciami.

Dlatego akurat ich negatywne oceny nie mają znaczenia, ponieważ ten stały elektorat sprawia, że swoją pozycję mają oni i tak bardzo silną. Ostatecznie rankingi zaufania potwierdzają nam to co można było zauważyć już wcześniej a mianowicie fakt, że obecnie największe znaczenie ma to, że stawia się na postacie, które są charakterystyczne. To, że ktoś ma oceny negatywne nawet w połowie nie ma większego znaczenia i nie będzie decydować o tym, że pozycja tej osoby jest od razu przegrana. Liczy się bowiem zaangażowanie tego pozytywnego elektoratu i to on decyduje o wynikach. Akurat takie osoby, które nie są charakterystyczne, nie będą zauważalne najczęściej są na starcie przegrane. Liczy się osoba, która potrafi się pokazać, jest w stanie innym zaprezentować swoją aktywność. Dlatego rankingi zaufania to raczej coś na kształt ciekawostki i zbyt wiele nie można z nich wyciągnąć wniosków. To tak naprawdę pewien sondaż popularności, zauważalności, ale na ,pewno nie będzie to element, który pozwoli nam przewidzieć co na politycznym rynku będzie się dalej działo.

Wynik procentowy jeśli chodzi o rankingi zaufania tak naprawdę nie jest w stanie skutecznie przełożyć się na wyniki, które odnoszą się potem do wyborów. Niewiele ma to również wspólnego z sondażami preferencji partyjnych o jakich będzie można mówić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *