Cechy jakie przypisujemy naszym sąsiadom cz.1

Pewnie dla wielu osób ciekawym będzie przedstawienie wyników badań statystycznych, które odnoszą się do ocen jakie stawiamy naszym sąsiadom. To ciekawa propozycja, którą warto się zainteresować. Pewnie wiele tych elementów będzie dla nas zaskakujących. Przede wszystkim to co zobaczymy może się okazać dla wielu z nas niezrozumiałe. A co najważniejsze są takie osoby, które oceniamy chętniej jak i takie narody, które oceniamy nawet nieco częściej i chętniej.

Okazuje się, że wśród tych krajów, których nie będziemy oceniać zbyt często znajdują się Białorusini oraz Litwini. Natomiast bardzo często pojawiają się u nas informacje na temat mieszkańców Czech, Niemiec oraz Rosjan. To właśnie te narody są przez nas najchętniej oceniane i najczęściej właśnie na ich temat będziemy się wypowiadać.

Przechodząc już do konkretnych wyników badań statystycznych jakie się pojawiają możemy powiedzieć coś więcej o poszczególnych naszych sąsiadach i cechach, jakie im przypisujemy.

Zaczynając od tych krajów, które są oceniane najchętniej można powiedzieć o Czechach. Wyniki badań dokładnie pokazują nam, że najczęściej pojawiające się określenie to Z Poczuciem humoru. Taka ocena na temat Czechów spotykana jest najczęściej. Oprócz tego dość często słyszeć można określenie Czechów jako sympatycznych, dobrych ludzi. W czołówce ocen pojawia się również określenie tolerancyjny, otwarty, piwosz, normalny, lubiący zabawę. To właśnie te wspominane już cechy są najczęściej wskazywane przez naszych rodaków. Jeśli natomiast chodzi o te oceny, które pojawiają się najrzadziej to będą to takie cechy jak nieprzewidywalność, brak uczciwości, brak przewidywalności, gościnność, nowoczesność, pracowitość. Okazuje się, że takie oceny są rzadko spotykane. Wśród tych ocen, które najczęściej się pojawiają są raczej określenia pozytywne i zgadza się to z ogólną oceną Czechów przez naszych rodaków.

Idąc dalej można powiedzieć o Niemcach, którzy również oceniani są dość często. Podstawowe określenie, które pojawia się u większości badanych to Uporządkowany. To wynik wyraźnie na czele ocen. Poza tym można także usłyszeć o tym, że Niemcy są Solidni, Godni, Zaufania, Zaradni i Pracowici. Tak więc oceny pozytywne, na temat tego jacy są, ale brak odniesień, gdy chodzi o bardziej emocjonalne oceny. Większość naszych rodaków wskazuje w przypadku Niemców te cechy, które jak można oceniać stoją między innymi za sukcesem gospodarczym tego właśnie kraju. Wśród tych elementów, które pojawiają się rzadko to nieuczciwy, fałszywy, leniwy, ignorant, nacjonalista i co może zaskakujące również określenie Niemców jako Piwoszów jest raczej rzadko spotykane.  Wśród wypośrodkowanych ocen pojawiają się odniesienia takie jak sympatyczny, dobry człowiek, wykształcony czy też gościnny. Niemcy zbierają więc w większości oceny pozytywne wśród naszych rodaków i można powiedzieć, że to naród, który przede wszystkim imponuje naszym rodakom zaradnościom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *